فلوچارت‌های طراحی بتنی

به دلیل تعدد ضوابط طراحی در بتن، فلوچارت به دریافت یک دید کلی از روند طراحی کمک می‌کند. بنابراین چند فلوچارت از روند طراحی بتنی مطابق آبا را برای شما تهیه کرده‌ام که در این پست قرار می‌دهم. این فلوچارت‌های طراحی بتنی برای اندازه صفحه A3 تنظیم شده‌اند.

از آن‌ جا که تبدیل روند طراحی به فلوچارت، انعطاف پذیری و توضیحات تکمیلی را از آن حذف می‌کند، توصیه می‌کنم از نمودارها تنها به عنوان یک نقشه راه استفاده کرده و خلاقیت خود را به عنوان یک طراح با بررسی دلایل در پس هر ضابطه و تصمیم‌گیری حفظ کنید.

فلوچارت طراحی آرماتور برای خمش تیر با مقطع مستطیل شکل

فلوچارت طراحی آرماتور برای خمش تیر با مقطع مستطیل شکل-رنگی

فلوچارت طراحی آرماتور برای خمش تیر با مقطع تی شکل

فلوچارت طراحی آرماتور برای خمش تیر با مقطع تی شکل-رنگی

فلوچارت طراحی آرماتور برای برش در تیر بتنی

فلوچارت طراحی آرماتور برای برش در تیر بتنی-رنگی

فلوچارت طراحی آرماتور برای اثر همزمان برش و پیچش

فلوچارت طراحی آرماتور برای اثر همزمان برش و پیچش-رنگی

2 thoughts on “فلوچارت‌های طراحی بتنی”

 1. سلام و تشکر به خاطر جزوات خوبی که روی سایت قرار داددین ، خواهشا منابع مناسبی برای درس سازه های مدفون فارسی یا انگلیسی به بنده معرفی کنید خیلی ممنون

  1. سلام،
   از لطف شما سپاسگزارم.

   در مورد درس سازه‌های مدفون مرجع درس وابستگی زیادی به سرفصل‌های انتخاب شده توسط استاد درس داره. چون سرفصل‌ها بسیار گسترده هستند.
   به عنوان مثال بعضی از اساتید ترجیح میدن به جای بررسی کلی سازه‌های مدفون، بر روی تونل تمرکز کنن که در این صورت منابع خوب متعدد به فارسی برای طراحی تونل داریم.

   ولی اگر منظورتون یک کتاب کلی برای سازه‌های مدفون باشه باید بگم سوال شما یک جواب مشخص نداره. به دلیل گستردگی موضوع هر کتابی در یک بخش‌هایی قوی و مفیده.
   من هیچ منبع فارسی مناسبی به چشمم نخورده که البته میتونه به دلیل آشنایی محدود من باشه.
   در هر حال و با در نظر گرفتن موارد بالا کتاب زیر رو معرفی می‌کنم:

   https://www.elsevier.com/books/underground-structures/sinha/978-0-444-87462-7

   کتاب قدیمیه ولی دو خصوصیت مهم داره که برای شروع مطالعه در مورد سازه‌های زیرزمینی مناسبش می‌کنه. یکی اینکه سرفصل‌های نسبتا گسترده‌ای رو پوشش میده و میشه گفت غالب اوقات کار رو راه میندازه. دوم اینکه چند مثال عملی حل کرده که بسیار کمک میکنه به فهمیدن اینکه از کجا باید روند طراحی رو شروع کرد.

   با آرزوی موفقیت برای شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *